Rakennusvalvonta

​Henkilökunnan yhteystiedot: 

Tapani Hilvenius

• rakennusvalvonnan hallinnollinen johtaminen

johtava rakennustarkastaja

• lupien myöntäminen

puh. 040 318 2124

• rakennetun ympäristön kunnon seuranta

tapani.hilvenius@kerava.fi

• pää- ja rakennussuunnittelijoiden hyväksyntä

 

 

Jarmo Summanen

• rakennesuunnitelmien ja -suunnittelijoiden

tarkastusinsinööri

kelpoisuuden arviointi

puh. 040 318 2125

• vastaavien työnjohtajien hyväksyntä ja

jarmo.summanen@kerava.fi

toiminnan seuranta

• rakennustyön aikaisten katselmusten

 

suorittaminen ja tarkastusten hyväksyminen

Lily Vesala

• korjaus- ja energia-avustukset

rakennusneuvoja

• korkotukilainojen tekninen käsittely

puh. 040 318 2110

• vanhusten perusparannuslaina-asiat

lily.vesala@kerava.fi

• ilmanvaihtosuunnitelmien ja työnjohtajien

hyväksyntä

 

• ympäristökatselmukset

Pekka Karjalainen

• rakennusten muutostöiden, laajennuksien,

lupatarkastaja

pienkohteiden, aitojen yms. lupavalmistelu

puh. 040 318 2128

• omakotitalojen aloituskokoukset

pekka.karjalainen@kerava.fi

 

• pienkohteiden lopputarkastukset

 

 

Jari Raukko

• uudisrakennusten lupavalmistelu

lupatarkastaja

• rivitalojen ja suurempien kohteiden 

puh. 040 318 2132

aloituskokoukset

jari.raukko@kerava.fi

• rakennusvalvonnan internet-sivujen ylläpito

 

 

Mia Hakuli

• asiakaspalvelu

lupasihteeri

• lupapäätösten tiedoksi antaminen

puh. 040 318 2123

• lupien laskutus

mia.hakuli@kerava.fi

• rasitepäätösten valmistelu

 

 

Mirja Vuorenoja

• asiakaspalvelu

lupasihteeri

• lupahakemusten vastaanotto

puh. 040 318 2126

• arkiston hallinnointi

mirja.vuorenoja@kerava.fi

 

 

 

 

Rakennuslautakunta, sen rooli ja tehtävät

Päivitetty 15.03.2017 klo 11:13