Kuntatekniset palvelut

​​​​​​​​​​​​​​​​Keravan Kaupunkitekniikka -liikelaitoksen Kuntateknisten palvelujen vastuualueelle kuuluvat liikenneväylien, liikenteen, vesihuollon ja puistojen suunnittelu, rakentaminen ja ylläpito sekä Joukkoliikenne. 

Katuvalojen hoidon ja ylläpidon palveluntuottajana toimii Eltel Networks Oy.  Joukkoliikenteen hoitaa Helsingin seudun liikenne​ (HSL).


​Puhelinvaihde:​09 2949 1
​​Postiosoite:​​PL 123, 04201 Kerava



Palautteet:

Palautetta voit antaa karttapalvelun http://kartta.kerava.fi/ kautta, painamalla kartan yläpalkista "anna palautetta". Piirrä kartalle työkalun avulla saat kohdistettua palautteesi oikeaan paikkaan, mikä helpottaa palautteen käsittelyä. 

Huom. Karttapalvelua luetaan virka-aikaan. Kiireelliset vikailmoitukset tulee hoitaa puhelimitse.

​Kadut, liikenne, katuvalot, puistotkuntateknisetpalvelut@kerava.fi
​Vesihuolto​vesihuolto@kerava.fi​
​Joukkoliikenne​​http://www.hsl.fi/palaute


 

Vikanumerot:

​Kaupunkitekniikan vikapäivystys​p. 040 318 4140
(vain klo 16:00-08:00)
​Katuvalaistuksen vikailmoitukset​p. 040 311 3838
katuvaloviat.kerava@eltelnetworks.com
​Liikennevaloviatp. 0200 2100 (tienkäyttäjän linja 24h)


 

Yhteystiedot:

​Riikka Kortelainen
kuntatekninen johtaja
p. 040 318  4103
riikka.kortelainen@kerava.fi

- ​​kuntateknisten palvelujen vastuualueen johtaminen​


Kunnossapito

​Kari Peurala
tiemestari
p. 040 318 2370
kari.peurala@kerava.fi
- katujen kunnossapito
- auraus, liukkauden torjunta
- asfalttityöt (uudelleen pintaukset)
- korvausvaatimukset katualueella
- kaivuluvat
​Pekka Sorri
viheraluepäällikkö
p. 040 318 2453
pekka.sorri@kerava.fi
​- viheralueet
- kaupungin metsät
- ulkoliikuntapaikat
​Milja Kosonen
työnjohtaja
p. 040 318 4109
milja.kosonen@kerava.fi

​- puistot
- leikkipaikat
- katuviheralueet
- kaupungin kiinteistöjen pihat​

​ ​

Suunnittelu

​Jari Kaija
suunnittelupäällikkö
p. 040 318 2383
jari.kaija@kerava.fi

 - suunnitteluyksikön johtaminen (katu/vesi/viher)
- kaavalausunnot
-poissa 2.5.2017 - 10.9.2017

​Kati Tolvanen
kuntatekniikan suunnittelija
p. 040 318 3027
kati.tolvanen@kerava.fi

​- suunnittelupäällikön sijainen 
- katu- ja vesihuoltosuunnittelu
- maaperätiedot

Karoliina Palkio

kuntatekniikan suunnittelija
p. 040 318 2445
karoliina.palkio@kerava.fi​​

​- ​ katu- ja vesihuoltosuunnittelu
- sijoituslupalausunnot
- maaperätiedot
​Jari Jormalainen
viheralueiden suunnittelija
p. 040 318 2476
jari.jormalainen@kerava.fi
​- vihersuunnittelu
- projektit
- terassiluvat (katualueelle)

​​​Ulla Eriksson
suunnitteluinsinööri
p. 040 318 ​2758
ulla.eriksson@kerava.fi
​- puistot ja viheralueet
- ulkoliikuntapaikat
- projektit​
​Arja Sirviö
toimistosihteeri
p. 040 318 2349
arja.sirvio@kerava.fi
​- asiakaspalvelu
- arkistointi
- laskutus
- viljelypalstat​​
- tapahtumaluvat

Rakentaminen

Timo Kanto
vastaava rakennusmestari
p. 040 318 4011
timo.kanto@kerava.fi
-  rakennuttaminen​ (kadut ja vesi)
​​​ ​

Liikenne

​Erkki Vähätörmä
liikenneinsinööri
p. 040 318 2350
erkki.vahatorma@kerava.fi
​-  joukkoliikenne (HSL)
-  kevyt liikenne
-  seudullinen yhteistyö



​​Jari Sillfors
liikennesuunnittelija

p. 040 318 2276
jari.sillfors@kerava.fi

- liikennevalot
- liikenne- ja pysäköintisuunnittelu
- liikenneturvallisuus
- kevytliikenne
- kuorma-autojen pysäköinti

​Miika Tiihonen
liikennesuunnittelija
p. 040 318 2584
miika.tiihonen@kerava.fi
- tilapäiset liikennejärjestelyt
- katualueen vuokraus

- kiinteiden ilmoituspaikkojen vuokraus
- tilapäinen mainostaminen
- katuvalaistus
Laura Piitulainen
työnjohtaja
p. 040 318 2291
laura.piitulainen@kerava.fi
​-opintovapaalla 11.1.2017 ->
​Pysäköinninvalvonta
p. 040 318 2173​
pysakoinninvalvonta@kerava.fi
​- pysäköinninvalvonta
- valvontasopimukset

Vesihuoltolaitoksen yhteystiedot löytyvät TÄÄLTÄ​.

​​

 

Päivitetty 24.04.2017 klo 11:03